Co-curricular Activities Results 2013-14

 

Sl.No.

Contest

Class/House

Mode

Convenor

Result

1

Tibetan Calligraphy

I-V

Intra-Class

Mr. N.Tsering PRT

Class I-1st.Tenzin Tsering.2nd.-Tenzin Jamphel

         

3rd. Tenzin Namdol

         

ClassII-1st.Tenzin Dickey.2nd-Tenzin Lhamo

         

3rd. Tenzin Namdol

         

ClassIII-1st.Sangey Wangchuk.2nd Tenzin

         

Yingsel.3rd-Tenzin Yeshi.

         

ClassIV-1st. Tenzin Dolma.2nd Tenzin Youdon

         

3rd.Tenzin Lhazom.

         

ClassV-1st.Tenzin Tsering.2nd-Gyaltsen Lhamo. 3rd. Tenzin Nyidon.

         

 

2

Inter-House

Boys

Inter-House

Mr. S.Kumar PET.

Winner: Gyase House.

Runner up : Utpal House

 

Football

       

3

English Calligraphy

I-V

Intra-Class

Ms. A. Kapoor PRT

Cass I-Ist.Tenzin Namkha.2nd-Tenzin Ogyen

       

&Teachers on duty

3rd.Norzin.

       

in the last two

periods.

Class II-1st.Tenzin Chockey.2nd.Tenzin Choedon 3rd.Tenzin Namdol

       

 

ClassIII-1st-Tenzin Choedon 2nd-Tenzin Tsetan 3rd.Tenzin Jampa

          ClassIV -1st. Dolma Tsering.2nd.Phurbu Dolma
          3rd. Tenzin Youdon
         

Class V-1st.Tenzi Tsering 2nd.Tenzin Nyidon

         

3rd.Tenzin Youdon

          4

Declamation

       
 

(English & Tibetan)

House-wise

Inter-House

Mr.J.P.Rai PRT

English

       

Ven.N.GelekTGT

1st -Tenzin Tsetan(VIII) Utpal House

         

2nd-Dolma Tsering(X)Pema House

         

3rd-Tenzin Rigsang(VII) Gyasey House

         

4th- Pema Lhamo(IX) Gurkum House

         

Tibetan

         

1st- Tenzin Woesar(VIII) Gyasey House

         

2nd-Yangchen Lhamo(VII) Utpal House

         

3rd-Yeshi Lhazey(VIII)

5

Drawing

Competition

I-VIII

Intra- Class

Mr.B.N.Patra(Drg

Class I-1st.Tenzin Tsering.2nd.-Tenzin Tsering B

 

 

   

Teacher) & teachers

3rd-Chemi Tsering

       

on duty in the last

Class II- 1st. Tenzin Choeying 2nd-Tenzin Lhamo

       

two periods.

3rd-Tenzin Namdol

         

ClassIII- 1st Tenzin Kunga 2nd-Tenzin Tsetan

         

3rd- Tenzin dhedan

         

ClassIV-1st.Pema Wangchuk 2nd-Suhgrub Norbu

         

3rd-Tenzin Jigdal

         

Class V-1st.Dolma Tsering 2nd.Tenzin Tsering

         

3rd- Tenzin Youdon

         

Class VI-1st-Tenzin kunchok.2nd-Tenzin Youdon

         

3rd-Tenzin Thinley

         

ClassVII-1st-Tenzin Rigsang.2nd-Tenzin Kunsang

         

3rd-Tenzin Tselha.

         

ClassVIII-1st-Yeshi Lhazey 2nd-Tsering Bhuti

         

3rd-Tsering Dickey

6

English Poem

I-V

Inter House

Mr.J.P.Rai PRT

1st-Tenzin Tsering(V) Utpal House

 

Recitation

   

& H.Ms,A.H.Ms

2nd-Dolma Tsering(V)Pema House

         

3rd-Tenzin Nyidon(V)Pema House

7

Tibetan Poem

VI-VIII

Inter-House

Ven. N.GelekTGT

1st- Tenzin Sangmo(VII)Pema House

 

Recitation

   

& H.Ms,A.H.Ms

2nd- Dechen Wangmo(VIII)Pema House

         

3rd- Tenzin Yangchen(VIII) Utpal House

8

Inter-House 

Girls

Inter-House

Mr.S.Kumar PET.

Winner: Gyase House.

 

Football

      Runner Up: Utpal House

9

English Reading

I-V

Intra-Class

Ms. A. Kapoor PRT

Class-I 1st- Tenzin Ogyen 2nd-Tenzin Tsering

 

contest

   

& H.Ms,A.H.Ms

3rd-Tenzin Jamphell

         

Class-II 1st-Tenzin Namdol.2nd-Tenzin Chemi

         

3rd- Tenzin Bhuti

         

Class-III 1st-Tenzin Chonden.2nd-Tenzin Yingsel

         

3rd-Tenzin tsetan

         

Class-IV 1st-Phurbu Dolma.2nd-Tenzin Dolma

         

3rd- Tsetan dorjee

         

Class- V 1st- Rinchen Sangya.2nd-Tenzin Tsering

         

3rd-Tenzin Youden

10

English Debate

VI-X

Inter-House

Mr. L.Dorjee TGT

1st-Tenzin Choney(Utpal) 2nd-Tenzin Yangkey

       

& H.Ms,A.H.Ms

(Gyasey) 3rd-Tashi wangdue(Gurkum)

11

Quizzes

VIII-X

Inter-House

Mr. S.Mukherjee Lib

1st- Utpal House                       276Points

 

(Library,Science,

     

2nd- Gurkum House                 267 Points

 

Maths & Social

   

Mr. N.Thakur TGT

3rd- Gyasey House                   243 points

 

Science)

   

Mr. T.Chophell TGT

4th- Pema House                     235 Points

       

Mr. V.Kumar TGT

 

12

Kho-Kho(Girls)

Girls

Inter-House

Mr. S.kumar PET

Winner: Utpal House.

Runner Up:Gyasey House